Hatha Joga to fizyczne i energetyczne oczyszczanie organizmu.

Jest najstarszą znaną formą ćwiczeń psycho-fizycznych.
Bazuje głównie na pozycjach ciała zwanych asana, procesach oczyszczających śatkrija oraz na kontroli oddechu (pranajama).
Termin hatha joga obejmuje wszystkie odmiany jogi, w których wykonuje się jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne i oddechowe.

Można wyróżnić:

 • asztanga winjasa joga - najstarsza odmiana jogi dynamicznej, usystematyzowana przez T.Krishnamacharię w latach '30 XXw. Intensywna, dynamiczna praktyka jogi, której najbardziej charakterystyczną cechą jest ćwiczenie asan wg ściśle określonej kolejności, ustalonej przez tradycję. Asany ułożone są w tzw. serie o rosnącej trudności, w starszej wersji praktyki były 4, obecnie jest 6 serii. Asztanga joga bardzo szybko przynosi efekty i dla wielu osób jest głęboką praktyką duchową, przynoszącą oczyszczenie fizyczne i psychiczne. Praktyka ta jest jednak bardzo wymagająca fizycznie dla osób początkujących.
 • autorskie systemy jogi dynamicznej - wiele różnorodnych systemów opracowanych przez różnych nauczycieli zarówno z Indii, jak i z Zachodu.
  Łączy je sposób ćwiczenia zaczerpnięty z asztanga jogi - intensywna, dynamiczna praktyka i duży nacisk położony na pracę z oddechem, ale kolejność wykonywanych ćwiczeń nie jest narzucona przez tradycję, lecz ustalana indywidualnie przez nauczyciela.
 • joga wg Iyengara jest obecnie najpopularniejszą odmianą jogi w Polsce.
  Charakteryzuje ją bardzo precyzyjne, powolne wykonywanie ćwiczeń i korzystanie z bardzo wielu przyborów takich jak klocki, krzesła, liny, paski.
 • Sivananada joga - najważniejsze jest w niej pięć punktów nakreślonych przez mistrza:
  1. Prawidowe ćwiczenia (Asany)
  2. Prawidłowe oddychanie (Pranajamy)
  3. Prawidłowa relaksacja (Savasana)
  4. Prawidłowa dieta (wegetariańska)
  5. Pozytywne myślenie i medytacja (Vedanta i Dhyana)