"Jeśli spoczywamy w pełni świadomi w tym, co wydarza się w życiu, jeżeli nie opuszczamy poziomu najwyższego poglądu, nie ma żadnego momentu, który nie prowadziłby nas dalej. Poznanie umysłu jest jedynym celem."
Karmapa

Esencją medytacji jest uciszyć myśli przez skupienie się tylko na jednej rzeczy. Można użyć wielu różnych technik koncentracji. Wybór zależy od osobistych upodobań. Dwie z nich:

Oddychanie:

1 Użyteczną metodą może być skupianie uwagi na oddychaniu. Koncentruj się na swoich wdechach i wydechach. Mogą temu towarzyszyć numery od 0 do 9. Możesz wyobrażać sobie zmieniające się obrazy numerów z każdym oddechem. Alternatywnie; możesz wyobrażać sobie zdrowie i spokój wpływające do Twojego ciała w czasie wdechu, i wypływający stres i ból w czasie wydechu.

Skupienie na obiekcie:

2 Tutaj skupiasz uwagę całkowicie na badaniu jakiegoś obiektu. Przyjrzyj się, podczas medytacji, jego najdrobniejszym detalom. Zbadaj kształt, kolor, różnicę, budowę, temperaturę i ruchy tego obiektu. Często używanymi obiektami są kwiaty lub płomień świecy. Możesz jednak użyć innych obiektów (np. budzika, lampy, filiżanki) z takim samym skutkiem.